Přejít na obsah
ICTforum.cz

Raspberry Pi 5 - Recenze


Neutr00n

Doporučené příspěvky

Raspberry Pi Foundation opět překvapila svět svou novou verzí mini počítače Raspberry Pi. S pátou generací tohoto populárního zařízení přichází mnoho vylepšení a nových funkcí, které ocení jak začátečníci, tak pokročilí uživatelé. V této recenzi se podíváme na hlavní vlastnosti, výkon a využití Raspberry Pi 5.

Design a Hardwarové Specifikace

Na první pohled se Raspberry Pi 5 podobá svému předchůdci, ale pod kapotou skrývá řadu vylepšení. Zde jsou hlavní specifikace:

 • Procesor: Quad-core ARM Cortex-A76 běžící na 2.0GHz
 • Paměť: Varianty s 4GB, 8GB a 16GB LPDDR4-3200 RAM
 • Úložiště: MicroSD slot pro operační systém a data
 • Porty: 2x micro-HDMI (podpora až 4K60), 2x USB 3.0, 2x USB 2.0, Gigabit Ethernet, GPIO
 • Bezdrátové připojení: Wi-Fi 6 (802.11ax) a Bluetooth 5.2
 • Napájení: USB-C s podporou Power Delivery

Výkon

Díky novému procesoru ARM Cortex-A76 je Raspberry Pi 5 výrazně výkonnější než jeho předchůdci. Tento čtyřjádrový procesor běžící na frekvenci 2.0GHz poskytuje dostatečný výkon pro náročnější úkoly, jako je například přehrávání 4K videa, editace fotografií nebo dokonce lehčí programování a vývoj aplikací.

Navýšení RAM až na 16GB umožňuje lepší multitasking a otevírá možnosti pro náročnější projekty, jako jsou databázové servery, virtuální stroje nebo vývoj aplikací, které vyžadují více paměti.

Konektivita a Rozšíření

Raspberry Pi 5 přichází s novým standardem Wi-Fi 6, který poskytuje rychlejší a spolehlivější bezdrátové připojení. Bluetooth 5.2 zajišťuje lepší konektivitu s bezdrátovými zařízeními, jako jsou sluchátka, klávesnice nebo myši.

Nový GPIO (General Purpose Input/Output) header zůstává kompatibilní se staršími modely, což znamená, že stávající rozšiřující moduly (HATs) a příslušenství lze nadále používat. Dva micro-HDMI porty umožňují připojení dvou monitorů s rozlišením až 4K60, což je ideální pro multitasking a zvýšení produktivity.

Software a Kompatibilita

Raspberry Pi 5 je kompatibilní s operačním systémem Raspberry Pi OS, který je optimalizován pro tento hardware. Díky silné podpoře komunity existuje mnoho dalších operačních systémů a softwarových balíčků, které jsou kompatibilní s Raspberry Pi 5, včetně Ubuntu, LibreELEC a dalších distribucí Linuxu.

Využití

Raspberry Pi 5 je všestranné zařízení, které lze využít v mnoha oblastech:

 • Domácí server: Díky výkonnému procesoru a možnosti rozšíření paměti je ideální pro NAS (Network Attached Storage), VPN server nebo dokonce webový server.
 • Multimediální centrum: Podpora 4K videa a více monitorů umožňuje vytvořit výkonné domácí kino nebo multimediální centrum.
 • Programování a vývoj: S dostatečným výkonem a RAM je ideální pro vývoj softwaru, testování aplikací nebo dokonce běhání lehčích virtuálních strojů.
 • Vzdělávání: Raspberry Pi 5 je skvělý nástroj pro učení programování, elektroniky a robotiky, jak pro školy, tak pro samouky.

Závěr

Raspberry Pi 5 představuje významný krok vpřed v oblasti mini počítačů. S výkonnějším procesorem, větší pamětí a lepší konektivitou je tento model ideální pro širokou škálu projektů a využití. Ať už jste začátečník nebo pokročilý uživatel, Raspberry Pi 5 vám nabídne vše, co potřebujete pro vaše projekty a každodenní použití.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Kdo si právě prohlíží tuto stránku

  • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
 • Vytvořit...